Lubiatowo

Lubiatowo - wieś położona w województwie Pomorskim, powiat Wejherowski w gminie Choczewo. Wioskę z morzem przedziela pas lasu do morza jest około 2 kilometry. Jeśli szukasz cichego miejsca na wypoczynek Lubiatowo jest taką osadą. Czysta i piękna plaża dochodząca miejscami do 50m szerokości, przepiekne lasy obfitujące w grzyby i jagody, wspaniałe ścieżki rowerowe i piesze.
Lubiatowo gwarantuje ciche, spokojne i udane wakacje dla dzieci i dorosłych z dala od miejskiego zgiełku.

 

Atrakcje miejscowosci Lubiatowo

 

Zespół dworsko-folwarczny oraz park

W południowo-wschodniej części wsi zachował się folwark z dworem i dwoma budynkami gospodarczymi z końca XIX wieku. Pomnik przyrody w parku, bluszcz pospolity na jesionach wyniosłych, cis pospolity.

Niedaleko Lubiatowa liczne dworki i pałace w miejscowościach: Choczewo -     zespół dworsko-parkowy z pałacem, dawną oficyną i parkiem z III ćw. XIX wieku.
Sasino - zespół dworsko-parkowy (Sasinko), obejmujący okazały dwór z II połowy XIX wieku oraz park krajobrazowy, założony w stylu ogrodów angielskich. Sarbienino - zespół dworsko-parkowy, obejmujący dwór w stylu toskańskim z końca XIX wieku, park z zachowanym starodrzewem i sadzawkami. Zwartowo - zespół dworsko-parkowy, obejmujący pałac z przełomu XIX i XX wieku oraz park, utworzony w II połowie XIX w. z wykorzystaniem urozmaiconej rzeźby terenu (strome skarpy i rozlewiska).

Stadnina koni w Lubiatowie

W sezonie letnim działa w Lubiatowie stadnina koni i oferuje jazdę konną, obejmującą:
- dla początkujących - naukę jazdy konnej,
- dla zaawansowanych - wycieczki w teren,
- dla dzieci - przejażdżki na kucach.

Jazda w terenie prowadzona jest na terenach leśnych i połączona z wycieczkami nad morze.

- Kontakt: tel. (0-58) 67 63 159, 0 504 43 50 60

Przejażdżki mogą urozmaicić dzieciom pobyt nad morzem.

Latarnia morska Stilo

Zbudowana przez Niemców na fundamencie z betonu i granitu białego. Montowana z gotowych elementów ze staliwa, skręcanych śrubami. Są trzy takie konstrukcje na świecie, z czego dwie w Europie. Pierwsze oświetlenie było gazowe - palnik, lustra i pryzmaty, następnie oświetlenie żarowe - żarówka 2 500 W, lustra i pryzmaty. Obecnie od 15 lat halogeny o mocy snopu światła od 1 200W/12V, zasilane z sieci, awaryjny agregat prądotwórczy i akumulatory - 6 szt. po 100A/h, tj. rezerwa na 18 godzin. Zapalanie świateł odbywa się przez fotokomórkę i tradycyjnie-ręcznie. W przeszłości był również sygnał dźwiękowy, o pełnym cyklu dźwiękowym 30 sekundowym, którego słyszalność w czasie mgły wynosiła od 6 do 12 mil. Od czasu wprowadzenia radarów na kutry, sygnał dźwiękowy został wyłączony z systemu nawigacyjnego.

Latarnia jest otwarta dla turystów od 1 czerwca do 31 sierpnia, w godzinach 10-18.

Szlaki turystyczne rowerowe i piesze

Ścieżka przyrodniczo-leśna "Szklana Huta" - - usytuowana jest w pobliżu leśniczówki Szklana Huta i przeznaczona wyłącznie do przejścia pieszego. Obejmuje 12 przystanków, na których można dowiedzieć się więcej o lesie, jego znaczeniu i zachodzących w nim procesach, o pracy leśników i metodach, jakimi się w niej posługują oraz celach, jakie im przyświecają a także na własne oczy obejrzeć przykłady prowadzonych przez nich działań.
Można tu dowiedzieć się m.in.:
-jaka temperatura panuje wewnątrz mrowiska,
-co to jest gospodarczy drzewostan nasienny,
-czy powalone i próchniejące w lesie drzewo to zmarnowany materiał na deski, czy może środowisko życiowe wielu organizmów, korzystne dla lasu,
-co to jest rębnia i w jaki sposób się ją prowadzi,
-ile tlenu produkuje 1 ha lasu,
-co to są i jak wyglądają kurhany.

Szlaki turystyczne:
Zielony - długośc 10 km wiedzie wokół Jeziora Choczewskiego, zbaczając do Starbienina.
Żółty - o długości 9 km rozpoczyna się tuż za Choczewem i wiedzie przez Kierzkowo w kierunku leśniczówki Szklana Huta, gdzie przecina szlak niebieski. Kończy się w lesie, na granicy z Gminą Krokowa.
Niebieski - o długości 13 km rozpoczyna się na parkingu tuż za Osiekami (tu można zostawić swoje auto i przesiąść się na rower). Zmierza do ścieżki przyrodniczo-leśnej i dalej na północ koło Wydmy Lubiatowskiej, wzdłuż brzegu morskiego, przez Lubiatowo i Kopalino, aż wreszcie łączy się z żółtym szlakiem.
Pomarańczowy - o długości 22,5 km rozpoczyna się na Promenadzie Bursztynowej (ciągu pieszo-rowerowego łączącego miejscowości Kopalino-Lubiatowo) i prowadzi przez miejscowości agroturystyczne: Kopalino, Sasino i Słajszewo

Kurhany w pobliżu Leśniczówki Szklana Huta

Kurhan - rodzaj mogiły, w kształcie stożkowatego kopca z elementami drewnianymi, drewniano-kamiennymi lub kamiennymi, w którym znajdował się pochówek szkieletowy lub ciałopalny.
W Szklanej Hucie znajduje się stare cmentarzysko odkryte przez archeologów podczas wykopalisk w latach 70-tych. Zlokalizowano tam kilkadziesiąt grobów skrzynkowych, z czego trzy odkryto. Znaleziono w nich popielnice zawierające szczątki ludzkie. Popielnice twarzowe to gruszkowate naczynia o gładkich powierzchniach z wyrytymi na nich twarzami. Popielnica nakryta była misą, przypominającą nakrycie głowy. Znaleziska te pochodzą z okresu zamieszkiwania tych terenów przez prasłowiańską ludność kultury pomorskiej /epoka żelaza : 650 - 125 p.n.e./. Popielnice obejrzeć można w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku. Podobne kurhany znajdują się w okolicy Kopalina

Inne okoliczne atrakcje

Słowiński Park Narodowy, ruchome wydmy/piaski w Łebie, rejs kutrem wycieczkowym po morzu, rejs statkiem po jez. Łebsko, Żarnoiec i jez. Żarnowieckie, zatoka Pucka itd.